Akreditace

Akreditace a zkouseni zpusobilosti chemickych laboratori

Martina Bednarova, Cesky institut pro akreditaci, Praha
Provadeni chemickych analyz je ve vetsine pripadu vysoce specializovana cinnost. Vzhledem k tomu, ze vysledky analyz byvaji podkladem k dalsim opatrenim nebo rozhodnutim casto s dalekosahlymi dusledky ekonomickymi, ev. politickymi, je zapotrebi, aby byly podkladem spolehlivym. Pro takove ucely je tedy vhodne pouzit laborator, ktera je odborne, technicky, organizacne a personalne zpusobila urcite zkousky provadet, ktera nema zadny zajem na ovlivneni vysledku zkousek a ktera o tom muze zakaznikovi predlozit dukaz. Tim muze byt posouzeni laboratore nezavislym organem a udeleni Osvedceni o akreditaci. Ucast v akreditacnim procesu je dobrovolna a ziskane osvedceni zvysuje verohodnost a konkurenceschopnost laboratore v trznim prostredi.

V Ceske republice je za proces akreditace odpovedny narodni akreditacni organ, kterym je Cesky institut pro akreditaci (CIA). CIA buduje jednotny akreditacni system, kompatibilni se systemy vyspelych evropskych zemi. O jeho urovni svedci ziskani pridruzeneho clenstvi v EAL (European Cooperation for Accreditation of Laboratories) v kvetnu tohoto roku, ktere CR ziskala jako zatim jedina postkomunisticka zeme.

Akreditace chemickych laboratori stejne jako akreditace jinych zkusebnich laboratori probiha podle Evropskych norem rady 45 000, ktere zarucuji stejny system posuzovani v zemich Evropske unie. Prislusne normy byly prelozeny a zacleneny do systemu narodnich norem. Jedna se predevsim o CSN EN 45 001 a 45 002. Tyto normy jsou samozrejme formulovany velmi obecne a proto narodni akreditacni organy vydavaji sve dokumenty, ktere zpresnuji jejich zneni. CIA pro tyto ucely zpracoval a vydal soubor Metodickych pokynu pro akreditaci (MPA), ktery je periodicky aktualizovan.

Pro potreby laboratori byly prevzaty a prelozeny nasledujici dokumenty:

WECC 19-1990 "Stanoveni nejistot mereni"

WELAC WGD-1 "Interni proverky jakosti a prezkoumani systemu jakosti"

WELAC WGD-2/EURACHEM GD1 "Akreditace chemickych laboratori"

Dale se pro zkusebni laboratore vyuzivaji normy CSN ISO 9004-2 "Rizeni jakosti a prvky systemu jakosti - Smernice pro sluzby" a CSN ISO 10 012-1 "Metrologicky konfirmacni system pro merici zarizeni". K internim proverkam systemu jakosti v laboratori se pouziva norma CSN ISO 10 011 "Smernice pro proverovani systemu jakosti".

Aby laborator ziskala Osvedceni o akreditaci, musi mit zaveden funkcni system jakosti, ktery v chemicke laboratori zahrnuje pouzivani standardnich, nejlepe validovanych postupu a zavedeni normalizovanych nebo vlastnich, plne dokumentovanych a validovanych metod a zavedeni operativniho rizeni jakosti, a to jak interniho, tak externiho, tj. ucast ve vhodnem programu zkouseni zpusobilosti. Vsechny sve cinnosti musi mit laborator nalezite dokumentovany a popsany v prirucce jakosti. Ta obsahuje i dalsi udaje o laboratori, tak jak je to uvedeno v prislusne CSN EN a MPA. Skupina nezavislych posuzovatelu posoudi na miste skutecny stav v laboratori, jeho shodu s akreditacnimi kriterii a udaji uvedenymi v prirucce jakosti. Zprava o posouzeni laboratore je pak podkladem k vystaveni Osvedceni o akreditaci.

Osvedceni o akreditaci, vystavovane CIA, je oficialnim konstatovanim, ze akreditovany subjekt trvale plni kriteria prislusne Evropske normy. Osvedceni je vazano na laborator, personalni obsazeni a urcite metody nebo postupy zkousek. Seznam techto metod je prilohou Osvedceni o akreditaci. Pokud chce zakaznik znat podrobnejsi udaje o laboratori nebo pouzivanych metodach, ma pravo nahlednout do prirucky jakosti laboratore.

V nekterych oblastech funguji tzv. externi akreditacni strediska, ktera pro laboratore, ktere nemohou splnit vsechna akreditacni kriteria, mohou provest posouzeni laboratori na nizsi kontrolni urovni. Pri posouzeni spravne cinnosti laboratore se posuzuji vybrana kriteria CSN EN 45 001 majici bezprostredni vliv na vysledky uvedene v protokolu. Toto je spojeno s vypracovanim zjednodusene prirucky jakosti a posouzenim na miste. Osvedceni o spravne cinnosti laboratore se vztahuje na vycet konkretnich metod.

Krome toho v oblastech sve pusobnosti organizuji mezilaboratorni porovnani zkousek a vystavuji v pripade uspesne ucasti Osvedceni o ucasti v mezilaboratornim porovnavani zkousek. Tuto cinnost vykonava Akreditacni stredisko pro hydroanalyticke laboratore ASLAB pri VUV T.G.M. v Praze a Akreditacni stredisko pri Statnim zdravotnim ustavu v Praze.

Pomoci mezilaboratornich porovnavani zkousek je moznost prakticky zjistit schopnost laboratore provadet urcitou zkousku. Ucast laboratore v programu zkouseni zpusobilosti (proficiency testing) je jednim s pozadavku pri akreditaci laboratori.

Ucast ve vhodnem programu zkouseni zpusobilosti je nedilnou soucasti systemu jakosti, resp. prostredkem externiho operativniho rizeni jakosti laboratore. Pravidelna ucast ve vhodnem programu zkouseni zpusobilosti prinasi laboratori radu vyhod, napr. pravidelne, nezavisle vnejsi posouzeni kvality produkovanych vysledku a moznost porovnat uroven svych vysledku s jinymi laboratoremi. Vysledky z techto porovnani mohou byt zdrojem technickych informaci a doporuceni k reseni analytickych problemu a poskytuji informace o ucinnosti analytickych metod. Laborator muze timto zpusobem demonstrovat uroven svych vysledku zakaznikum, akreditacnimu organu, stejne jako organu statni spravy. V neposledni rade jsou motivaci ke zlepseni kvality analyticke prace.

Cesky institut pro akreditaci venuje od roku 1994 zvysenou pozornost teto oblasti a mel by se stat garantem jakosti v oblasti mezilaboratornich porovnani. CIA se snazi o koordinaci a zprehledneni cinnosti pracovist, ktere zkouseni zpusobilosti provadeji a metodicky podporuje a iniciuje ji v tech oblastech, kde je to potrebne a kde dosud neexistuje.

Vysledkem je vytvoreni Narodniho programu zkouseni zpusobilosti, kde CIA je garantem kvality mezilaboratornich porovnani zarazenych do tohoto programu. Cilem je poskytnout informace o poradanych mezilaboratornich porovnanich a umoznit laboratorim ucast ve zkouseni zpusobilosti. Snahou je zapojeni co nejsirsiho okruhu laboratori, ktere by svou ucasti v mezilaboratornim porovnani prokazovaly svou schopnost k provedeni urcitych analyz. Konkretni navrh jednotlivych mezilaboratornich porovnani pro letosni rok byl jiz sestaven a publikovan v Magazinu CSN c.1/1995.

Doporuceni pro organizovani zkouseni zpusobilosti a podminky pro jejich zarazeni do Narodniho programu zkouseni zpusobilosti jsou popsany v MPA 30-0195 "Zkouseni zpusobilosti laboratori". Material vychazi z mezinarodnich norem a doporuceni, ktere tuto oblast upravuji.

Tento metodicky pokyn klade pozadavky na kompetentnost organizatora meilaboratornich porovnani a pozaduje vypracovani planu mezilaboratorniho porovnani, tj. testu zpusobilosti (PT). Zakladni body, ktere by mel plan obsahovat jsou krome identifikace organizatora a vymezeni personalni odpovednosti za prubeh a organizaci PT:

- ucel, cil a predmet PT (vcetne napr. vhodnosti PT pro uzivane metody a navaznosti na limitni hodnoty stanovene technickymi normami a pravnimi predpisy,- zpusob pripravy, vyroby nebo ziskani vzorku,- zabezpeceni jakosti vzorku a zpusob overeni jeho pozadovanych parametru (napr. testovani identity, homogenity a stability vzorku),- casovy plan PT, podminky a zpusob distribuce vzorku,- metodu statistickeho zpracovani vysledku a zpusob jejich vyhodnoceni, a to vcetne kriterii pro urceni vyhovujicich a nevyhovujicich vysledku

- predpokladany pocet ucastniku (ev. max. pocet ucastniku), zpusob jejich informovani a komunikace s nimi,- celkove naklady na PT a predpokladanou cenu pro jednotlive ucastniky. (Cena pro ucastniky by mela byt primerena a nemela by byt diskriminacnim faktorem pro ucast laboratore v PT).

Odborna uroven je garantovana posouzenim planu PT prislusnou technickou komisi (u chemickych laboratori technickou komisi pro chemicke analyzy) a priprava vzorku je podrobena auditu experta. Teprve pak je laborator jmenovana pilotnim pracovistem pro dane mezilaboratorni porovnani. Vzhledem k tomu, ze Narodni program zkouseni zpusobilosti je otevrenym systemem, je rozsireni programu o dalsi mezilaboratorni porovnani vitano a radi poskytneme podrobnejsi informace.

Ucast ve vhodnem programu zkouseni zpusobilosti nepochybne znamena pro laborator zvysene financni naroky a pracovni vytizeni personalu. Na druhe strane vsak poskytne laboratori moznost prakticky prokazat kvalitu svych vysledku. Uspesna ucast je potvrzenim spravneho fungovani sys- temu jakosti v laboratori, neuspesna pak poskytne informaci o moznem zdroji chyb a pri existenci zpetne vazby vede k naslednemu zlepseni kvality produkovanych vysledku a tim i ke zdokonaleni systemu jakosti.

Kontaktni adresa: Cesky institut pro akreditaci, Biskupsky dvur c. 5, P.O. Box 597, 113 47 Praha 1, tel/fax (02) 232 60 52.